Панелен апартамент за 1700 евро на квадрат в квартал „Владислав Варненчик“. Струва ли ви се нереално висока тази цена?
Дори и така да е, подобни сделки се извършват във Варна. Една от причините за вървящите нагоре цени на жилищните имоти е липсата на достатъчно оферти за продажба на пазара.
Това каза в ефира на Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. В същото време търсенето е голямо и надвишава в пъти предлагането.
В централната част на Варна цените на имотите са в интервала между 2500 и 3000 евро на квадратен метър. Цената обаче зависи от състоянието и спецификите на самия имот. Високи са цените и на които се предлагат имоти в кк „Св. св. Константин и Елена“.
Периферни райони
„Периферните райони, които допреди няколко години не представляваха интерес, сега са атрактивни за определен тип купувачи“, допълни Юлия Хвърчилкова.
Интересът към имот, обявен за продажба, идва в първите три седмици, докато е още нов на пазара. Ако до месец от обявяването му не се получи оферта за продажба, то цената му е реално завишена, коментира още Хвърчилкова.
Разумните продавачи правят консултации с няколко доверени посредници и по този начин се позиционират правилно на пазара, каза експертът.
Цените на имотите
Цените за ново строителство са завишени, а строителите искат от клиентите прекалено високи първоначални вноски, допълни Хвърчилкова.
Нестабилната политическа обстановка се отразява и на имотния пазар. Предстоящата промяна на националната ни валута също прави клиентите по-предпазливи в момента.
Хората изпитват недоверие към банковите институции и държавата, а продавачите продават масово, допълни Хвърчилкова. По думите ѝ пазарът в момента е стабилен, а ако банките не променят рязко своите политики, той ще се задържи на нивата, в които се намира в момента.