Правителството реши на своето заседание на 4 септември 2024 година да предложи на Президента па Република България да издаде указ за награждаването на проф. д.н. Любомир Димчев Стойков с орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие за големите му заслуги в областта на културата и изкуството. Това съобщават от правителствената пресслужба и Университета за национално и световно стопанство.
Предложението е на Министерството на културата, а в Инциативния комитет личат имената на проф. д-р Димитър Димитров – ректор на УНСС, проф. Георги Янков – ректор на НХА, Илиана Раева – председател на Българската федерация по художествена гимнастика, Стефка Костадинова – председател на Българския олимпийски комитет, Христо Мутафчиев – председател на Съюза на артистите в България, проф. д.н. Милко Петров, доц. д-р Стефан Серезлиев – ректор на на Театралния Колеж „Любен Гройс“, Снежана Тодорова – председател на Съюза на българските журналисти, проф. д-р Ефрем Ефремов – председател на Общото събрание на Факултета по журналистика и масова комуникация, доц. д-р Стела Ангова – ръководител на катедрата на ЮНЕСКО „Медии и обществени комуникации“, д-р Ирина Гъркова и редица още учени, общественици и представители на творческите среди.
Проф. д.н. Любомир Стойков е изтъкнат български културолог, журналист, изкуствовед, университетски преподавател и естет. Професор е в катедрата на ЮНЕСКО „Медии и обществени комуникации“ на Университета за национално и световно стопанство, във ФЖМК на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в Националната художествена академия.
От 1981 г. е асистент в Софийския университет – Факултет по журналистика. Защитава първата си дисертация през 1988 г. В УНСС след конкурс започва работа като асистент през 1993 година.
От 1996 г. с доцент по фирмена култура и комуникация в УНСС. През 2007 г. е избран за професор по култура, масмедии и връзки с обществеността в УНCC и ВАК, а през 2015 г. му е присъдена научната степен „доктор на науките“ за дисертация на тема „Модата като култура и комуникация“, защитена в УНСС.
Проф. д.н. Любомир Стойков въвежда медиите и комуникациите като предметна и лекционна сфера в УНСС. Създател и научен ръководител е на магистърските програми „Лайфстайл журналистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и „Връзки с обществеността“ в катедрата на ЮНЕСКО „Медии и обществени комуникации“ в УНСС.
Проф. Стойков въвежда за първи път в българската университетска образователна система дисциплината „Фирмена култура и комуникация“, а по-късно и предметите „Бизнес комуникация“, „Управление на връзките с обществеността“ в УНСС. Научното и педагогическото му новаторство личи и чрез създадените и водени от него курсове „Култура и медии“, „Лайфстайл журналистика“ и „Имиджмейкърство“.
В Националната художествена академия е професор в катедра „Моден дизайн“, където от 2004 година преподава за пръв път в България „Теория на модата“, „Модата като изкуство и творчество“ и „Мода – медии, маркетинг и реклама“.
Обучил е 4000 студенти и е научен ръководител на над 300 дипломанти и докторанти. Четените от него дисциплини са избирани и от чуждестранни студенти в „Еразъм“ – програмата на Европейския съюз за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа.
Проф. Стойков членува в редица авторитетни международни организации, като Метрополитън мюзиъм (Ню Йорк), Американското дружество за връзки с обществеността (PRSA), European Communication Research and Education Association (ECREA), International Association for Media and Communication Research (IAMCR) и др.
Създател и почетен председател е на Българската академична асоциация за комуникации. Председател е на Академията за мода. Член е на Съюза на българските художници, на Съюза на българските журналисти и на Съюза на учените в България.
Проф. Любомир Стойков е основател и доайен на телевизионната модна журналистика у нас. Сценарист и водещ на първото модно телевизионно предаване „Блясък“ по БНТ (1994) и създател и водещ на най-популярното телевизионно предаване за стил в България „От игла до конец“ по Нова телевизия (1995 – 2003).
Създал е десетки документални филми и кореспонденции за изкуството, модата и стила от целия свят.
Автор е на 20 книги, над 200 научни студии и статии, и над 1000 журналистически публикации в български и чуждестранни издания, посветени на комуникацията, медиите, изкуството, всекидневната култура, модата, модния дизайн, връзките с обществеността и човекознанието.
В изследване на доц. д-р Милена Цветкова се отбелязва, че световната известност на проф. д.н. Любомир Стойков е натрупана не само чрез международната му репутация, а и защото авторските му книги са притежание на най-големите световни библиотеки, сред които Конгресната библиотека на САЩ и Британската библиотека. При това трудовете му са градиращо и многократно цитирани.
Според Google Наука в средата на 2024 г. цитиранията му са 224 (h-индекс = 8). В рейтинговата система National H-index Ranking 2024 – международен ранглист, формиран на основата на наукометричните данни в Scopus, Web of Science и Google Scholar, проф. Любомир Стойков е на позиция №23 сред всички учени в УНСС.
В друга международна рейтингова система – AD Scientific Index за 2024 г. проф. Любомир Стойков е на позиция №17 сред всички учени в УНСС, а сред учените по комуникационни и медийни науки е №1 в УНСС и №7 в България.
За своите научни и творчески приноси са му присъдени множество награди и отличия. Неотдавна проф. д.н. Любомир Стойков получи и медал „Проф. Стефан Бобчев“ (основател и първи ректор на УНСС) и грамота за цялостен принос към комуникационната наука и медиязнанието, и за утвърждаване доброто име и авторитет на Университета от ректора проф. д-р Димитър Димитров по повод на неговата 70-годишнина.